Filozofické okénko – Kniha 2, Sutra 9
12. 1. 2020Filozofické okénko – Sutra 13, kniha 2
10. 2. 2020„Lůno karem (akcí a reakcí) má kořen v překážkách a karmy přinášejí zkušenosti v viděných (přítomných) nebo v neviditelných (budoucích) narozeních.“
Zde Patanjali vysvětluje podstatu karmy, co to je a jak funguje. Sanskrtské slovo karma může znamenat dvě věci: akce a/nebo výsledek akce.
Když karmu zasejte. karmu i obdržíte. Obecně, když řeknete karma, referujete ke skutečnostem z minulosti. Každá činnost má svůj výsledek. Každá příčina má svůj následek. Je nemožné určit co přijde jako první. Například, jak roste strom? Zasadíte semínko, ale kde se bere to semínko? Kdo byl jako první kuře nebo vajíčko? Je nemožné to zjistit. Stejně tak je nemožné zjistit ten kořen karmy. Nikdo nevím kde a jak to začalo, ale je to tady a my bychom se měli snažit tu karmu ukončit.
Takže, žádná akce nemůže být bez reakce, a ty zůstávají a ukládají se. Uložené karmy čekají na správnou příležitost, aby se dostaly na povrch a přivedly s sebou reakce. Věří se, že kolik máte karem, tolikrát se narodíte. Někdy karmy zůstávají pospolu a projeví se tak v jednom životě. Karmy jsou velmi mocné. Pokud nejsem schopni naplnit jejich úděl v jednom životě, přesunou se s námi do jiného.
Představte si kolik jste už udělali akcí, kolik z nich přinesli nějakou reakci a kolik reakcí stále čeká na to až se budou moci projevit. Dokud je tělo, je i činnost. S činností přichází reakce a z toho i karma. A to se stále opakuje dokud si jeden neuvědomí své pravé já.