Lekce jógy

Restorativní jóga

Princip restorativní jógy spočívá ve velmi dlouhém spočinutí v ásánách (5-20 min.) a je zaměřený především na uvolňování celého těla a relaxaci mysli. Dlouhé a pohodlné výdrže v jednotlivých pozicích docílíte s pomocí jógových pomůcek, jako je válec, bloky či popruh. Pomalé relaxační cvičení umí aktivovat ten nervový systém, který nedokážeme vědomě ovládat a který má na starosti např. zpomalení srdeční činnosti či průběh dýchání. Vaše mysl si během cvičení odpočine a při pravidelném cvičení získáte i větší odolnost vůči nemocem způsobeným stresem.

Nejčastěji učíme: neděle

Ranní jóga

Zahajte svůj den krátkou meditací, protažením a zahřátím svého těla, vyčištěním svojí mysli. Začněte ranní jógou a váš den bude plný úsměvů. Hodina obsahuje Pozdravy Slunce, rovnovážné pozice, pozice ve stoje, posilující pozice a hluboké protažení. Brzká ranní hodina je skvělý způsob, jak se spojit s okamžikem a nadcházejícím dnem a také si dát předsevzetí. Vstaňte a zazařte!

Nejčastěji učíme: každý den

Power jóga

Tato hodina používá dynamické silné jógové sekvence, která vám zvýší srdeční tep a pomůže Vám spojit se s vnitřní silou. Tato hodina bude výzvou jak fyzicky, tak i mentálně. Zanechá ve vás pocit povzbuzení, síly a energie!

Nejčastěji učíme: pondělí, neděle

Jógová terapie

Jógová terapie je vlastně zdravotní cvičení vhodné pro všechny cvičící, v každém věku. Je to práce vědomou pozorností s dechem, trénuje koncentraci a regeneruje mysl a tělo současně. V rámci jógové terapie jsou praktikovány pozice pro uvolnění zad a kloubů, vývojové polohy a ásany, které pozitivně působí na regeneraci fyzického těla a současně stimulují mozek, který je základem řízení lidského pohybu. Dechová praxe (pranájáma) je podstatnou součástí jógové terapie.

Nejčastěji učíme: pondělí

Ranní jóga s válcem

Zahajte svůj den krátkou meditací, protažením a zahřátím svého těla, vyčištěním svojí mysli. Začněte ranní jógou a váš den bude plný úsměvů. Brzká ranní hodina je skvělý způsob, jak se spojit s okamžikem a nadcházejícím dnem a také si dát předsevzetí.  Díky pěnovému válci posílíme střed těla, protáhneme daleko intenzivněji svaly a fasciální tkáně. Válec nám pomůže celkově zlepšit držení a vnímání celého těla. Daleko více zapojíme hluboký stabilizační systém, budujeme sílu, stabilitu a rovnováhu.

Nejčastěji učíme: úterý a neděle

Vinyasa jóga

Tato hodina je založená na Vinyase neboli praxi založené na jeden dech – jeden pohyb. Je to zábavná a dynamická rutina, která se postupně vypracuje do plynoucí sekvence. Setkáváme se zde s takzvanou svobodou pohybu, kde jsou pozice v novém nádechu plném překvapení. Po hodině se budete cítit plní energie, klidní, a připravení čelit světu.

Nejčastěji učíme: pátek

Zdravá záda a fascie

Zdravotní jóga je zdravotní cvičení vhodné pro všechny cvičící, v každém věku. Je to ideální řešení důsledků sedavého stylu života i jednostranného přetěžování svalů a pohybového aparátu v zaměstnání či při sportu. Lekce je vhodná pro všechny, kterým záleží na správném držení těla a na zdravé, pružné a bezbolestné páteři. 

Nejčastěji učíme: středa

Jóga ve tmě

V sále budou zhasnuta všechny světla a bude rozsvíceno jen pár svíček a náš venkovní Buddha. Navíc si zavřete oči, aby jste vnímali pouze sami sebe. Cílem je odvrátit se od vnějšího světa, pochopit své tělo a propojit se s ním.  Jóga ve tmě  tříbí naše smysly a vede nás do hlouběji svého nitra, dokáže prozářit smysly a přináší nevšední zážitek, relaxaci a zlepšuje koncentraci. Více si můžete přečíst v článku Jóga ve tmě.

Nejčastěji učíme: středa

Stretch flow

Nemáte rádi klasické protahovací cviky, ale přitom víte, že je Vaše tělo potřebuje? Jóga Stretch flow protahuje tělo do všech směrů na vlnách dechu. Nejedná se o statické protažení, ale protažení v jógových ásánach (pozicích), ve kterých se zaměříme na spojení dechu s pohybem (Jeden dech - jeden pohyb), to vše za doprovodu příjemné rytmické hudby. Stretch flow Vás rozhodně bude bavit. Z lekce budete odcházet s úsměvem na tváři, příjemně protažení, plní energie a s vyrovnanou myslí.

Nejčastěji učíme: středa

Core jóga

Intenzivní, dynamická jóga pro posílení core. Střed těla (anglicky core) lze považovat za základní stavební kámen našeho těla. Jde o označení pro skupiny svalů, které nazýváme hlubokým stabilizačním systémem. Jeho posilování vede ke zlepšení vyváženosti postavy, stability, vytvarování břišních svalů lépe než pouze cvičením na povrchové břišní svaly, správnému držení těla. Pravidelné posilování středu slouží také jako prevence proti bolestem zad, krční páteře, a velkých kloubů – kyčlí, kolenou, ramen. Významný podíl na jeho posílení má plný jógový dech spolu s mula bandhou. Skutečně silný střed těla je také jedním z klíčů k pokročilé asanové praxi.

Nejčastěji učíme: úterý

Jóga 101 - abeceda jógy

Chcete se naučit, jak provádět základní pozice, dechové, relaxační a meditační techniky a mnoho dalšího ze základů jógy? Během těchto lekcí se vám dostane praktického výkladu o základních pozicích a krok za krokem se naučíte, jak provádět nejdůležitější jógová cvičení a sestavy včetně nejznámějšího pozdravu slunci, dozvíte se více o čakrách i jógové filozofii. 

Nejčastěji učíme: úterý

Vitální jóga

Vitální (hormonální) jóga podporuje správné fungování těla a jeho vitalitu. Je zaměřena na stabilizaci těla, tvarování problémových zón, proudění lymfy, harmonizaci oběhového, trávícího a hormonálního systému, správnému držení těla a prevenci bolesti zad. Jemné protahovací a posilující cviky a speciální dechové jógové techniky cíleně stimulují žlázy s vnitřní sekrecí (cvičení je tedy vhodné i pro ženy v menopauze nebo s hormonální nerovnováhou) a další orgány a podporují tak jejich správné fungování. 

Nejčastěji učíme: čtvrtek

Jógová terapie s válcem

Obsahem jógové terapie je ve velké míře zpracování obsahu hlavy. Přesněji řečeno – pročištění mysli, aby tímto očištěním došlo i k uvolnění fyzického těla. Sekundárně jógová terapie působí jako náprava vadného držení těla a zlepšení pohybových dovedností. V této lekci budeme používat pomůcky: pěnový válec 90x15 cm a fasciální míčky, posílíme střed těla.

Nejčastěji učíme: čtvrtek

Hluboké protažení a relaxace

Užijte si hodinu, která několika způsoby uvolňuje chronický stres jak z Vašeho těla, tak i mysli. Tato hodina je navržená tak, abychom propustili napětí a vytvořili nový prostor pro vše, co Vás čeká. Hodina začíná s relaxační variantou Pozdravu Slunce, a poté se přesuneme do protahovací a relaxační části. Po hodině se budete cítit osvěženi a uvolněni.

Nejčastěji učíme: sobota

Body flow & mind flow

Máte chuť si protáhnout tělo a uvolnit hlavu? Tak to je tato lekce to pravé pro Vás! V první části se seznámíme s tématem lekce a projdeme společně asanovou praxí, po šavásaně v tichosti bude následovat pranayama nebo meditace, která bude navazovat na naše téma. A nakonec budeme mít čas pro srovnání a sepsání si těchto myšlenek na papír - ideálně do vlastního deníku.

Nejčastěji učíme: 1x za měsíc 

Jin jóga

Jin jóga se koncentruje na pojivovou tkáň: kosti, klouby a fascie. Spojuje v sobě nejstarší jógovou tradici s čínskými taoistickými prvky. Klíčem jsou dlouhé, až 5 minutové setrvání v pozicích a práce s vnitřními energetickými drahami. Jde o klidné cvičení založené na mlčení a tichu, které vás zavede hluboko k vašemu vnitřnímu já. Ne nadarmo se v angličtině jin józe přezdívá soft yoga, neboli jemná jóga. Musíte sami najít tu správnou hloubku pozice a naslouchat svému tělu.

Nejčastěji učíme: 1x za měsíc

Úplňková jóga

Cítíte se plní emocí, starostí či myšlenek? Chcete zažít chvilku klidu a urovnat si vše v hlavě? Dopřejte si jednou za měsíc hodinku, která je pouze a jenom pro Vás? Pozicemi uvolníme tělo, dechem energii a meditací naší mysl. Dáme si nová předsevzetí a vystoupíme do nového cyklu připravení a plní nápadů a síly je realizovat.

Nejčastěji učíme: jednou za měsíc v úplňku

Onko jóga

KARMA SRDCEM je ONKO JÓGA, která je kombinací jemného fyzického cvičení, dechového cvičení, technik vizualizace a léčivých meditací. Každý se pak může zapojit či praktiky vynechat podle toho, jak se ten den cítí.

Lekce je otevřená pro neonkologické i onkologické klienty. Onkologičtí klienti mají leci zdarma, nepotřebují žádné lékařské potvrzení ani vysvětlení, mohou se nacházet v jakékoliv fázi léčby: před samotným léčením, v době chemoterapie nebo ozařování, s určitým odstupem po operačním zákroku i po ukončení léčby. Jedná se o velice jemné fyzické cvičení (jógovou terapii) většinou v leže na zemi s ohledem na omezení klienta.

Nejčastěji učíme: pondělí

Malí jogíni

Lekce jsou vedeny formou hry, plné pohybu, písniček, básniček, ale i odpočinku, pohádek, poznávání nových kamarádů i sebe sama. To vše za použití obrázků, tématických kartiček, hraček či drobných výtvorů. V rámci praktikování jógy se děti učí odpočívat, což jim může pomoci k lepší koncentraci a také zvládání stresových situací. V hodině se učíme lépe vnímat své tělo a respektovat sebe i okolí v nesoutěživém prostředí. Živé děti se zklidní, málo aktivní jsou naopak povzbuzovány k činnosti. Díky józe děti rozvíjejí svou fantazii a budují si sebedůvěru. Lekce je určená pro děti cca 3 - 7 let.

Nejčastěji učíme: čtvrtek

Fyzio jóga

Chcete se  cítit v dobré kondici a předcházet bolestem zad, páteře a kloubů? Naučit se správnému dechu a správnému ovládání celého Vašeho těla? Fyzio jóga se dokonale postará o Vaši tělesnou schránku, posílí střed těla a hluboký stabilizační systém. Do jógy si propůjčíme některé prvky z fyzioterapie, abychom zpevnili tolik důležité svaly podél páteře. Během lekce budeme střídavě posilovat, protahovat a relaxovat tělo i mysl.

Nejčastěji učíme: pátek