Lekce jógy v Liberci: Pro začátečníky i pokročilé jogíny
11. 11. 2024Pozorování myšlenek a jejich analyzování – kniha první, sútra 5
18. 11. 2024Tahle ta Sutra má význam velmi blízký a podobný slovu „Namaste“. Připomíná nám, že rádi používáme tzv. filtry – role v našem životě. Role jako matka, student, dělník, kamarádka.
Někdy se v nich ztrácíme a vidíme sami sebe jako tu naší roli, necháme se jí indentifikovat. Když se odprostíme od těchto myšlenek, najdeme život v harmonii a míru. Joga, ale věří, že jsme více.
Forma čisté energie, která je pro každého z nás stejná. Když odstraníme to: “ Já jsem…“ budeme schopni vidět sami sebe, takoví jaký opravdu jsme. V očích jogy je vše pouze forma energie, at už živé bytosti, čí nábytek.
Jsme to my, kdo všemu dává nálepku, podle toho, jak to věc vidíme.Co je, ale opravdu podstatné je to, že energie v každém z nás je stejná. Všichni jsme si rovni, všichni jsme stejně důležití.
Olga Uková
„Jinak se [puruša] ztotožňuje se změnami [v mysli]“
4. sutra nám říká, že se často ztotožňujeme s tím, co vzniká v prostoru naší mysli a s našimi myšlenkami.
Jsme často zahlceni myšlenkami, vzpomínkami, emocemi a jinými měnícími se stavy mysli, že zapomínáme na prožívání reality a přítomného okamžiku, zapomínáme na svou pravou podstatu, na své pravé Já.
Metodou, kterou pro to Pataňdžali nabízí, je meditační praxe na prohloubení našeho soustředění. Účinnou praxí může být několikrát za den si opakovat JÁ JSEM (SO HAM) nebo KDO JSEM JÁ? nebo KDO JE TEN, KTERÝ POZORUJE TY MYŠLENKY? – např. si dát několikrát za den připomínku na telefon.