Filozofické okénko – pozorujeme myšlenky
23. 2. 2019Filozofické okénko – sutra 8, 9 a 10
1. 4. 2019Sutra 6, kniha 1
Těch 5 mentálních modifikací (vrací se k sutře 5, kniha 1) jsou správné znalosti, mylné představy, slovní iluze, spánek a pamět.V této Sutře Patanjali jmenuje 5 typů vrttis (plná mysl) a vysvětluje jedeno po druhém. My přeskočíme k Sutře 7, kniha 1, kde se zabývá správnými znalostmi a co ta znamená. Zdrojem správného vědění jsou přímé vnímání, závěry a svědectví ze svatých script.Patanjali tady podotýká, že když něco vidíme na vlastní oči není pochyb o tom, že se to opravdu děje. Víme, že je to pravda. Dále zde mluví a závěrech.
Pokud vidíme kouř usoudíme, že je tam požár. Bez ohně není kouře. Když vidíme krávu dávat mléko, usoudíme, že krávy dávají mléko. Nevěděli jsme všechny krávy, ale dá se předpokládat, že krávy dávají mléko. Pak je tady další způsob, zkrze důvěryhodného člověka, který hodně ví a zná. Možná ve svém životě neuvidíme všechno, ale jsou zde osoby, kterým můžeme věřit. Tím myslíme i svaté skripta, které jsou osvědčené mnoha lety a napsané mudrci, svatými a proroky.Musíme, ale porozumět rozdílu mezi základní pravdou a tvz. podáním.
Vždy by jsme si měli pamatovat, že pravda našeho pravého já je vždy stejná pro každého, avšak pravda může být podána rozdílně skrze slova a formy a způsoby. Může se vyskytnout rozdílně na základě individuálního vyhovění a nebo trendu doby.Rituály mohou být uzpůsobeny, řeč se může uzpůsobit. Ale pravda se změnit nemůže, protože je pořád stejná.
Pokud je to možné měli bychom využívat všech třech pomůcek k odhalení pravdy. Nevěřit tomu co kdo říka, běz nějakého podkladu, že by tomu tak mohlo být. Využívat naše vlastní vědění k vytváření našich vlastních závěrů a vybírat si lidi, jejímž svědectvím uvěříme. Věnovat se odhalování pravdy.