Spojení s přírodou
24. 6. 2024Nyní, začíná jógová praxe – Kniha první, sútra 1
4. 9. 2024Léto je obdobím, kdy mají bylinky tu největší léčivou sílu. Z čerstvých bylin si můžeme připravit léčivý odvar zalitím horkou vodou, sušit je na zimu nebo z nich vyrábět různé tinktury, masti a oleje. Další skvělou možností, jak využít divoké bylinky, které rostou kolem nás, jsou kvašené nápoje.
Výhody kvašených nápojů
Kvašené nápoje jsou lépe stravitelné a výživnější, bohaté na vitamíny a enzymy. Fermentace snižuje obsah těžko stravitelných látek – antinutrientů, které rostliny přirozeně obsahují. Jsou živé a pozitivně ovlivňují stav našich střev díky obsahu přátelských bakterií. Zdravá střeva jsou zásadní pro správnou imunitu. Kvašené nápoje jsou levné a jednoduché na přípravu, neobsahují rafinovaný cukr (během fermentace se cukr spotřebuje), přidaná aditiva ani chemické látky.
Jak připravit kvašené nápoje z bylinek
Příprava základní směsi
- Do 3l čisté skleněné lahve nalejte převařenou čistou vodu (nesmí obsahovat chlór) cca do 2/3 lahve. Do vody přidejte 2-4 lžíce cukru (já používám bio třtinový cukr nebo panelu), nechte cukr rozpustit a poté vychladnout na pokojovou teplotu.
- Nasbírané čerstvé jedlé bylinky a květy (minimálně 2-3 velké hrsti: levandule, máta, meduňka, mateřídouška, lístky růže apod.) propláchněte čistou vodou a naplňte jimi sklenici se sladkou vodou. Možné jsou také kombinace bylin a ovoce, např. levandule + jahody.
Přidání startéru a kvašení
- Přidejte 2 lžíce startéru (kvásek, kombucha, šťáva z kysaného zelí nebo pickles, nepasterizovaný jablečný ocet, divoký startér z květů a ovoce – ten používám já).
- Promíchejte, zakryjte ubrouskem nebo plátýnkem a nechte při pokojové teplotě kvasit cca 3-4 dny. Každý den cca 3x promíchejte, což podpoří kvašení a zamezí tvorbě plísní.
- Poté přeceďte a nalijte do čistých skleněných lahví a skladujte v lednici. Spotřebujte do 14 dní.
Dobrou chuť a na zdraví! 🍹🌿