
Ajurvéda – tělesné konstituce neboli dóši
16. 1. 2021
Ajurvédské tipy na zimní období
27. 1. 2021Energie neboli dóša váta představuje prvek vzduchu a prostoru a její hlavní vlastností je pohyb, dále pak lehkost, proměnlivost, rychlost, chlad a také jemnost a současně drsnost. Tato energie řídí pohyb v celém těle: pohyb svalů, ve střevech, krevní a lymfatický systém, pohyb hormonů, nervového signálu, informací a energií.
Nerovnováha ve vátě se projeví nejdříve v tlustém střevě (plynatost, zácpa nebo průjmy), pak na pokožce a také v mysli. Charakteristika lidí, u kterých převažuje konstituce váta: lehká a štíhlá postava, nespavost nebo přerušovaný spánek, snadno zapomíná, rychlé pohyby i myšlení, impulzivní jednání, rychlá mluva, mění nálady, úzkosti, zbytečné starosti, lehké deprese, nepravidelný hlad a trávení, nervózní žaludek, plynatost, zácpa, suchá kůže, klouby a sliznice, studené ruce a nohy, nemá rád studené a větrné počasí.
Vyrovnanost ve vátě: Takovýto člověk je šťastný, má radost ze života, překypuje nadšením a energií. Protože vítr (váta) ovlivňuje sluch, tak jsou tito lidé citliví na vibrace a zvuky, bývají často dobrými hudebníky.
Jak napravit nerovnováhu? Pro lidi s převahou energie váta je důležité dodržovat denní rytmus, dopřát si dostatek odpočinku, klidu, ticha i spánku. Vátě také prospívá teplo, může to být i vlhké teplo. Pravidelnost je důležitá i ve stravování: po celý den dostatek tekutin (ne studené!) a 3x denně teplé a výživné jídlo, se zahřívacím kořením. Pomáhají také uzemňující aktivity, jako je klidná jóga a meditace, pobyt v parní sauně, teplá koupel s přídavkem éterického oleje, masáž zahřátými oleji.