Co je to ajurvéda
11. 1. 2021Ajurvéda – tělesné konstituce neboli dóši
16. 1. 2021Od 3. lednového čtvrtka zařazujeme opět do našeho rozvrhu lekce Fasciální jógy. Tento typ jógy patří k mým nejoblíbenějším, protože je tu velká rozmanitost a hravost v pohybu. Tradiční jóga je doplněna různými variacemi pohybů (vlnivé pohyby, pružení, poskakování, masírování a tření) nebo v pozicích zůstáváme delší dobu, tak jako v jinové józe. Díky těmto různým přístupům se zpružňují naše fascie, uvolňuje se napětí ve ztuhlých nebo přetěžovaných oblastech, celkově působíme na regeneraci tkání a odplavení toxinů a také uvolnění nervového systému.
Co to vlastně jsou fascie?
Ještě před zhruba 15 lety jsme o nich téměř nic nevěděli, používaný pojem v anatomii: fascie neboli povázka znamenal pouze výplňkovou, obalovou nebo spojovací tkáň. Fascie jsou neustále zkoumány odborníky po celém světě a tento pojem se nyní skloňuje čím dál častěji. Moc se mi líbí použití základního poselství jógy, že vše je spojeno v jedno: tělo, dech a mysl. Tak i fascie jsou tělesným orgánem, který splňuje tuto jednotu. Je to vláknitá síť jako pavučinka, která drží celé naše tělo v 3-rozměrném tvaru a propojuje každou buňku v těle, spojuje svaly tak, že je propojuje mezi klouby a kostmi. Také spojuje i svalové skupiny, které v anatomii vůbec spolu nesouvisí) do tzv. myofasciálních linií. To znamená, že když na některém místě zatáhnu nebo zatlačím (např. na chodidle), tak se to projeví na jiném místě na těle (např. ve vnitřních orgánech). Fascie jsou tedy systémem přenosu síly, informace a také energie. Dalo by se říci, že jsou naším 6. smyslem.
Pokud fascie nepracují správně, nejsou pružné (následkem nedostatečného pohybu nebo přetížení), tak je následkem i tuhost svalů, tkání a následně celého těla. Protože v jednotlivých fasciálních vrstvách se nachází nervová zakončení a receptory, tak v ztuhlých nebo přetěžovaných místech dochází k útlaku a pocitu diskomfortu až bolesti. Tento stav může vyústit až ke zranění.
Jak si pomoci? Právě již zmiňovanou fasciální jógou nebo fasciálním tréningem. Díky působení na fascie při pohybu se daleko více cílí na mobilitu, rozsah kloubů, aktivaci svalů a šlach, zvyšuje se průtok krve a tekutin v tkáních, zlepšuje se držení těla a vnímání sebe sama. Fasciální jóga je plná hravosti a radosti, používá rozmanité formy stimulace tkání: hravé, vlnivé až intuitivní pohyby a variace protahování, poskakování, pružení, zvuky a vibrace. Pokud jí přijdete na chuť, probudí ve vás hravost z dětství, budete plní pozitivní energie a v konečném důsledku se budete ve svém těle cítit daleko lépe a to zcela jistě již po prvním cvičení
Nedílnou součástí fasciálního cvičení je používání speciálních pomůcek: pěnových a fasciálních válců (rollerů), masážních míčků a event. půlválců a tyčí.
Všechny tyto pomůcky můžete zakoupit v našem studiu www.jogabedrichov.cz, některé také ve sportovních e-shopech, doporučuji značku, kterou máme i ve studiu:
http://tptherapy.cz/eshop-Foam-Roller-GRID – fasciální roller (místo tohoto válce můžete event. použít i dlouhý pěnový válec, který používáme při ranních lekcích a terapiích)
http://tptherapy.cz/eshop-MobiPoint-Massage-Ball – fasciální míček
http://tptherapy.cz/eshop-MB1-Massage-Ball – masážní míček (místo tohoto míčku můžete použít klasický tenisový)
Další možnosti: Decathlon nebo jinde na internetu, ale pozor válce kupujte ty s označením soft (foam roller soft). Hlavně začátečníci by neměli používat tvrdé materiály.
Pokud vás toto téma zaujalo, tak se připojte každý čtvrtek od 17 hod. on-line, s možností si pustit lekci ze záznamu ještě 48 hod. po odvysílání, a nebo pokud byste budete mít měsíční kredit Membership+, tak můžete si lekce pouštět z naší videotéky.