Pro naše vyvážené zdraví i dobrou pohodu je důležité zdraví našich orgánů a celková harmonie organismu založená na rovnováze mezi energiemi jin a jang. Podle tradiční čínské medicíny (TČM) můžeme naše orgány ovlivnit fyzicky (pohybem, stravou) a energeticky, např. akupunkturou, meridiánovou masáží a také cvičením jin jógy.
Měsíc červenec je ve znamení ohně a nejvíce v ohrožení je systém krevního oběhu a obalu srdce (perikardu neboli osrdečníku), který dohromady se srdcem je součástí oběhové soustavy. Celý měsíc se tedy budeme věnovat tomuto systému, abychom jej posílili.
Krevní oběh je uzavřený systém, tvořený zejména srdcem a cévami. Lidský organismus má velký a malý oběh. Malý srdeční oběh zajišťuje cirkulaci krve mezi srdcem a plícemi, kdy na své cestě nabírá kyslík. Ten poté proudí do velkého krevního oběhu, kde nastupuje cestu ze srdce do celého těla, kde zásobuje kyslíkem a živinami všechny buňky v těle. K srdci přivádí krev žíly a od srdce odvádí krev tepny. Krevní oběh působí na všechny orgány a zároveň energie všech orgánů ovlivňuje krevní oběh. Podle tradiční čínské medicíny je krev smíchána s naší čchi. Proto mají jednotlivé orgány vliv i na celkový stav čchi v krvi. Krevní oběh je nejaktivnější v době 19 – 21 hodin (V této době člověk velmi dobře vnímá. Je to čas vhodný pro kulturu – poslech hudby a divadelních her, ale také nejúčinnější pro působení antibiotik nebo pro aplikaci krémů) a nejslabší je v čase 7 – 9 hodin ráno.
Oslabený krevní oběh se projevuje: změnami srdečního rytmu či tepu, vysokým nebo nízkým krevním tlakem, bolestmi hlavy či bušení srdce, poruchami spánku, v celkové tělesné slabosti, křečové žíly, příčné praskliny na jazyku (ty mohou značit náchylnost k cévním poruchám mozku), poruchami srážlivosti krve, kornatěním cév, těžké končetiny, otoky či nedokrvení dolních končetin, pocit mravenčení nebo křečí v dolních končetinách.
Lidé trpící nízkým tlakem (jinový typ) mají málo životní energie – ta totiž proudí velmi pomalu a slabě. Tito lidé bývají často pasivnější a životní překážky a výzvy zvládají hůře a celkově se vyvarují konfliktům. Svou energii mohou rozproudit pohybem a uvědomit si svoji sebehodnotu.
Naopak lidé trpící vysokým krevním tlakem (jangový typ) bývají dominantní, vznětlivý, mívají silnou a rychlou energii a to může být velkou zátěží pro srdce. Těmto lidem se doporučuje více odpočívat a umírnit svou dominanci a pocit důležitosti.
Sklon k nezadržitelnému ustavičnému smíchu, podrážděnost, duševní neklid, neurózy, citová labilita, neschopnost odpustit sám sobě, neschopnost upřímnosti a lásky k sobě samému, maniakální psychózy, trudomyslnost, pocity viny, zasmušilost, žárlivost, pocity napětí.
Meridián osrdečníku (perikardu), v TČM nazýván také meridián oběhu a sexuality.
Osrdečník je obal srdce, srdce chrání tím, že zadržuje škodlivé vlivy, jako je horko, chlad, zabraňuje jim, aby přímo atakovaly srdce a vnikly do něj. Obal srdce je svrchovaným vládcem všech orgánů a sídlem ducha. Pod jeho vlivem je cévní a nervový systém, srdce, hrudník, žaludek, horní končetiny po vnitřní (dlaňové) straně.
Průběh dráhy: Jde o jinový meridián probíhající sestupně od hrudníku k ruce. Vychází z osrdečníku a jedna větev sestupuje přes bránici do břicha. Hrudní větev jde po vnitřní straně hrudníku a na povrch vystupuje 1 cm vedle prsní bradavky, pak k podpažní rýze a dále zahýbá na vnitřní stranu paže. Pak probíhá po vnitřní straně paže, přes dvouhlavý sval, středem loktu a středem předloktí na střed ruky, pak na vnitřní stranu bříška koncového článku prostředníčku. Meridián má 9 důležitých akupresurních bodů.
Nejdůležitější je nepřejídat se a odlehčit stravu, vyvarovat se tučným jídlům (hlavně živočišným), kravským mléčným výrobkům, cukru, alkoholu a omezit sůl, protože sůl neprospívá krevnímu tlaku. Také dopřát tělu dostatek tekutin, a to obzvlášť v teplých dnech, kdy tělo ztrácí hodně vody. Ideální je čistá pramenitá voda, nyní v létě např. s mátou, limetkou, citronem nebo čerstvé ovocné šťávy.
Obiloviny: pohanka a jáhly, které je důležitým zdrojem rutinu, který zahřívá a zpevňuje cévy, a také snižují kyselost organismu
– obilné kličky, kukuřice, rýže
Luštěniny: mungo, sója, červené fazolky adzuki
Mléčné výrobky: ovčí a kozí produkty v čerstvé formě
Zelenina: špenát a listová zelenina, která má přímo blahodárný účinek na krvetvorbu, dále červená řepa, okurky, brokolice, květák, saláty, čínské zelí, hrášek, fazolové lusky, artyčoky. Naopak se vyvarujte lilku, bramborám a ve velké míře i rajčatům, mohou produkovat toxický vápník a způsobit tak obtíže s krevním oběhem: nedokrvení končetin
Důležitý je dostatečný přísun Omega 3 mastných kyselin, které jsou obsaženy v hlavně ve lněném oleji, vlašských ořechách, rybím tuku (makrela, losos, pstruh, tuňák) a dýňových semínkách. Omega 3 mastné kyseliny jsou pro lidský organismus nezbytné, snižují LDL cholesterol, zvyšují HDL cholesterolu a rozpouští vysoce škodlivé usazeniny na stěnách cév.
Koření: skořice, hřebíček, kmín, rozmarýn, majoránka, koriandr, fenykl, barevný pepř, také pro podporu prvku ohně lze využít zázvor a kayenský pepř (ne pro konstituci pitta)
Bylinné čaje: rooibos, máta, meduňka, černý bez, ginko biloba, rozrazil, rakytník, třapatka, řebříček, kostival, vřes, divizna, bříza, smetanka, sedmikráska, kopřiva.
K úpravě krevního tlaku slouží také výluh z medvědího česneku anebo nálev z hlohu obecného.
Dále je třeba si hlídat dostatek minerálů: draslík, zinek, hořčík a vápník.
Ajurvédské čaje: Vyana, Maricha, Sarpagandha, Abhaya, Ranjaka (máme ve studiu)
Aromaterapie: Prospěšné jsou esenciální oleje letních bylin s harmonizujícími a zklidňujícími účinky, např. rozmarýn, který podporuje krevní oběh a harmonizuje krevní tlak. Pomáhá také cypřiš, který reguluje krevní oběh a pomáhá při křečích (i menstruačních), majoránka, která zintenzivňuje krevní oběh a uvolňuje křeče.
Masáže: Prospěšná je jakákoliv masáž celého těla nebo konkrétní části, která uvolní svaly, zbaví stresu a napomůže zlepšení prokrvení a krevního oběhu. Častým problémem bývají chladné a nedostatečně prokrvené končetiny. Můžete vyzkoušet střídavou sprchu chladnou a teplou vodou nebo před spaním koupel nohou v teplé až horké vodě po dobu až 10 minut. Také pomáhá chůze naboso po kamíncích či jiném nerovném terénu, kde se stimulují reflexní zóny na chodidlech.
Reflexní terapie: Reflexní ploška srdce a krevního oběhu se nachází na vnitřní straně hlavního kloubu palce chodidel, můžete ji kolem 1 minuty stlačovat.
Jógová praxe: Dechové a očistné techniky: Důležité je zaměřit se na správné dýchání do břicha, které dokáže okysličit celý organismus
Pozice motýlka + překřížené paže před hrudníkem a rukama uchopit kolena (z meridiánové sestavy)
Meridiánová masáž dráhy osrdečníku směrem od srdce po vnitřní straně paže