Zdravý krevní oběh v červenci
30. 6. 2021Otužování a termoregulace na konci léta
30. 8. 2021Pro naše vyvážené zdraví i dobrou pohodu je důležité zdraví našich orgánů a celková harmonie organismu založená na rovnováze mezi energiemi jin a jang. Podle tradiční čínské medicíny (TČM) můžeme naše orgány ovlivnit fyzicky (pohybem, stravou) a energeticky, např. akupunkturou, meridiánovou masáží a také cvičením jin jógy.
Pro připomenutí informace z anatomie o krevním oběhu
Srpen je měsíc spojený s vysokými teplotami, z čínského pohledu to je přechodné období mezi elementem ohně a země. Z pohledu TČM měsíci srpnu patří termoregulace neboli tři ohřívače. Západní medicína pojem 3 ohřívače nezná a neumíme jeho dráhu přiřadit k žádnému konkrétnímu tělesnému orgánu. Tyto ohřívače představují proudy energie v nás, které zásobují energií jednotlivé orgány. Do fyzického těla přijímáme kyslík, vodu a stravu, orgány pak vše přemění v esenci, která tvoří základ pro tvorbu čchi, krve a ostatních tělesných tekutin. Funkce tří ohřívačů také úzce souvisí se žlázami s vnitřní sekrecí, které mají na starosti hormonální rovnováhu v našem těle.
Trojitý ohřívač může být chápán jako jakýsi energetický nebo dutý obal orgánů (související s fasciemi orgánů). TČM také připodobňuje tento orgán indickým čakrám. Tři ohřívače, nazývané také někdy jako tři zářiče, jsou rozděleny na horní, střední a dolní. V TČM jsou nazývány: horní jako „mlha“, střední jako „mokřina“ a dolní jako „kanál“.
- Horní ohřívač „Mlha“ se nachází mezi klíčními kostmi a bránicí, podporuje funkci srdce a plic, které získávají čchi z dechu, a podílí se na zateplování těla.
- Střední ohřívač „Mokřad“ začíná pod bránicí v žaludku a končí v oblasti pupíku. Získává čchi z potravy a souvisí s procesy ve slezině, žaludku, játrech a žlučníku.
- Dolní ohřívač „Kanál“ se nachází od pupíku dolů až po kostrč. Reguluje vylučování zbytků látkové výměny a je spojen s ledvinami, močovým měchýřem, tenkým a tlustým střevem.
Aktivita trojitého ohřívače je nejvyšší v době 21 – 23 hodin (V této době se tělo připravuje na spánek, neměli bychom dělat nic pro aktivaci: nekouřit, nepít kávu, alkohol, nejíst, nesledovat TV, počítač – modré světlo snižuje produkci melatoninu, hormonu důležitého pro kvalitu spánku). a nejslabší je v čase 9-11 hodin dopoledne.
Jak vzniká ve skutečnosti tělesná teplota?
Většina tělesného tepla vzniká při chemických reakcích z činnosti jater, ledvin a mozku, současně také působením některých hormonů a tělesnou aktivitou. Tělo se snaží udržet stálou tělesnou teplotu, tj. mezi 35,8-37,3 st. C. Nejnižší teplota bývá naměřena kolem 3. hodiny ranní a nejvyšší kolem 17. hodiny. Pokud je tělo vystaveno chladu, sníží se průtok krve a např. u prstů mohou vzniknout omrzliny. Naopak v teplém prostředí se tělo ochlazuje samo vylučováním potu.
Termoregulační nerovnováha se může projevit na úrovni nervové (nadměrné pocení, třes) a hormonální (hormony štítné žlázy a nadledvinek – návaly horka).
Při oslabení horního ohřívače se může vyskytnout kašel, pocit dušnosti, problémy s funkcí plic a srdce a také s ušima.
Poruchy středního ohřívače vedou k potížím se zažíváním: pocit plnosti, nadýmání a zácpa (při horkosti), špatné trávení a průjem (při chladu).
Pokud není v pořádku dolní ohřívač, tak je negativně ovlivněna funkce ledvin a močového měchýře (potíže s močením, pomočování) a střev (zácpa nebo průjem).
Psychické projevy energetické nerovnováhy: citový chlad, lhostejnost, časté změny názorů, střídání stavů divoké vášně a chladné uzavřenosti, neschopnost naslouchat, sny o padání a létání.
Meridián trojitého ohřívače (JANG), v TČM nazýván takémeridián tří zářičů, začíná na prsteníku ruky a probíhá vnější stranou paže vzhůru k rameni, kde se větví: jedna větev vede dolů perikardem a bránicí a končí pod pupíkem. Druhá větev vystupuje vzhůru šíjí přes krk, obtáčí shora ucho a končí u vnějšího konce obočí.
Tipy pro posílení termoregulace a hormonální rovnováhy
Úprava jídelníčku: Nejdůležitější je nepřejídat se, jíst vše lehké, čerstvé a nejlépe tepelně nezpracované (např. saláty).
Obiloviny: jáhly, ječmen, žito – mají ochlazující účinky
obilné klíčky, kukuřice, rýže – odlehčují
Luštěniny: červené fazolky adzuki, hrách, čočka, mungo, cizrna
Mléčné výrobky: ovčí a kozí produkty v čerstvé formě, maso pokud možno omezit, event. čerstvé ryby nebo mořské plody
Zelenina: cukety, lilek, rajčata, brokolice, květák, petržel, špenát, mořské řasy, čekanka, fazolové lusky, zelený salát, mladé zelí
Ovoce: citrusy, lokální ovoce: letní jablka, ostružiny, maliny, borůvky, rybíz, broskve, červené melouny
Koření: skořice, hřebíček, kmín, rozmarýn, majoránka, koriandr, fenykl, barevný pepř, také pro podporu prvku ohně lze využít zázvor a kayenský pepř (ne pro konstituci pitta)
Bylinné čaje: máta, kopřiva, meduňka, smetanka lékařská, chryzantéma. V případě chladných dnů je možné použít zázvor, který prokrvuje orgány a posiluje imunitní systém.
Termoregulaci také podpoříme, když budeme mít dostatek minerálů: sodík, draslík, zinek, hořčík a vápník.
Ajurvédské čaje: Vyana (prokrvení končetin), Shunti (žaludek a střeva), Kalamegha (játra, žlučník), Guduchi (zažívání), Nagara (lymfatický systém a imunita), Ashoka (hormonální rovnováha) – všechny máme ve studiu
Aromaterapie: Prospěšné jsou esenciální oleje letních bylin s harmonizujícími a zklidňujícími účinky, např. rozmarýn a cypřiš, který reguluje krevní oběh a pomáhá při křečích (i menstruačních), majoránka, která zintenzivňuje krevní oběh a uvolňuje křeče. V horkých dnech mají ochlazující účinek: máta kadeřavá a peprná, citron, levandule, verbena. Naopak v chladnějších dnech pro zahřátí pomůže: zázvor, kasie a skořice.
Masáže: Prospěšná je lymfatická masáž celého těla nebo reflexní masáž, která uvolní svaly a zbaví stresu. Můžete vyzkoušet střídavou sprchu chladnou a teplou vodou nebo před spaním koupel nohou v teplé až horké vodě po dobu až 10 minut. Prospěšná je také masáž krku směrem od brady dolů ke klíčním kostem.
Štítné žláze také prospívají vibrace, které vznikají při zpěvu (mantry, ÓM).
Meridiánová masáž dráhy trojitého ohřívače: směrem od ruky, přes paži, rameno, krk, kolem ucha, event. pro zklidnění stresu v opačném směru
Reflexní terapie: reflexní plošky pro lymfatický systém – vedle vnitřního kotníku (lymfatické žlázy břicha) i vnějšího kotníku (lymfatické žlázy hrudníku) – směrem k nártu, můžete ji kolem 1 minuty hladit nebo stlačovat.
Doporučení pro období měsíce srpna
- Čerpejte energii z přírody: co nejčastěji pobývejte v přírodě se zapojením pohybových aktivit (turistika, běh, kolo, plavání, jóga na louce, paddlejóga). Pobyt venku podporuje tvorbu hormonů štěstí, které ovlivňují naši náladu.
- Začněte s otužováním: Je to nejstarší metoda, jak posílit imunitní systém. Začněte třeba koupáním v potoce nebo střídavou sprchou. Poté se zahřejte pohybem nebo třením těla ručníkem. V chladnějších dnech pomůže nastartovat termoregulaci saunování s následným postupným ochlazováním.
- Dodržujte pitný režim a chraňte si své ledviny: V letních dnech je potřeba doplňovat dostatek tekutin (čistá voda, ale NE ledová!, voda s bylinkami či citronem, bílý, zelený, meduňkový nebo mátový čaj). Ráno se doporučuje pít čaj na podporu lymfy a jater.
- Eliminace stresu, např. relaxačními a dechovými technikami, vědomý a pomalý dech do břicha, prodloužený výdech, dech nádí šódhana, jinová a restorativní jóga, meditace, techniky pěstování všímavosti
- Harmonizace hormonálního systému: vitální jóga nebo čchi-kung
Orgánová sestava, pro srpen konkrétně: Pozice motýlka + překřížené paže před hrudníkem a rukama uchopit opačná kolena, pak přejít do předklonu s uvolněnou hlavou (hlavu můžete opřít o blok nebo bolster)