Filozofické okénko – Kniha 1, Sutra 33
20. 8. 2019Filozofické okénko – Kniha 1, sutra 35
29. 8. 2019„Nebo je tento klid udržován řízeným vydechováním nebo zadržováním dechu.“
V této Sútře Patanjali mluví o Pranajámě, neboli kontrolování pohybu prány, což zažíváme jako dýchání. Je zde několik teorií o tom, zda se má dýchat dovnitř našeho těla a zadržet nebo ven a zadržet.
Patanjali se ale takto do hloubky k pranajámě nikdy nevyjadřoval. Řekl ale, že můžeme začít hlubokým výdechem a pak sledovat, jak vzduch pomalinku plyne dovnitř a ven našeho těla. Tato technika se využívá i v buddhistické meditaci, která se nazývá ana-pana sati. Ana-pana je velmi podobná praně-apáně z Hatha jógy.
Síla, která se posouvá nahoru se nazývá Prána, Síla, která se pohybuje dolů se nazývá Apána. Umění se skrývá tom, že chceme spojit Pránu a Apánu do jednoho. Hatha jóga je ve skutečnosti založena hlavně na rovnováze obou sil.Hatha znamená slunce a měsíc. Tyto rozdíly musejí přijít k sobě pod vedením velmi jemné síly. Toto je ta cesta, jak přinést klid do naší mysli.
Jeden ze skvělých učitelů řekl: „Kam jde naše mysl, tam jde naše Prána.“
Pozorovat to můžeme v každodenním životě. Pokud je naše mysl rozrušená, náš dech bude těžký. Pokud budeme číst něco velmi zajímavého a napínavého, můžete zpozorovat, že sotva dýcháte.
Lidé, kteří pravidelně meditují mohou pozorovat toto:
Pokud tuto teorii převrátíme, pokud se naučíme regulovat pránu, automaticky regulujeme naši mysl. Právě proto, kdykoliv jste rozrušení nebo nervozní, měli byste se zastavit a zhluboka se nadechnout. Za malou chvíli pocítíte zklidnění.
Tato technika se hodí pro každodenní život. Představte si, že jste velmi rozčílení a máte vztek, zastavíte se, nadechnete se a váš vztek se rozplyne. Kdykoliv je naše mysl rozrušená, regulace dechu pomůže.