Filozofické okénko – Sutra 15, kniha 1
28. 4. 2019Nutnost neustálého vzdělávání
4. 5. 2019Když neexistuje ani žízen po Gunas (složky přírody) z důvodu uvědomění si Purusa (Pravého Já), tak je to nejvyšší forma nelpění.
V této sutře Patanjali vysvětluje vyšší formu nelpění. Ve vyšší formě nelpění už ani nepřemýšlíme o tom, že bychom se k něčemu uvazovali. V této formě jsme úplně volní ať nám život dá jakékoliv chtíče.
Co budeme ale dělat s tím, co se už stalo a je stále v naší mysli?
Například:
Po mnoha letech kradení a loupení se lupič rozhodne, že už krást nebude. Jenže to, jak kradl a užíval si ukradené věci, je stále v jeho mysli. V jógové řeči to nazýváme Samaskáry. Najednou se jeho Samaskára objeví v jeho mysli: „Jak krásné by to bylo, kdybych prostě to auto ukradl. Ale rozhodl jsem se, že už svou mysl vázat nebudu a já to tak přijal, tudíž odsud odcházím a auto neukradnu.“
Nebo:
„Pamatuji si, jak moc jsem si užíval kouření a pití alkoholu, ale pak se v mém životě objevila jóga a tyhle radosti už neuznávám.“ Nemůžeme zapomenout na tyto „radosti“, ale můžeme zabránit tomu, aby se k nám vracely. Jak?
Když se nám podaří spojit se sami se sebou a uvědomíme si naši radost a mír našeho pravého já.
Tohle je klíčem ke štěstí a spokojenosti v životě. Každý by to tak měl dělat. To je náš cíl a právo, se kterým jsme se narodili.