Filozofické okénko – Sutra 24, 25 kniha 1
30. 7. 2019Filozofické okénko – Sutra 33, kniha 2
12. 8. 2019„Dokážu se povznést nad svoje ego.“
„Nepodmíněný časem je Ishvara bezvýhradným učitelem i těch nejstarších učitelů.“
Všechno vědění je uvnitř nás, nicméně každý potřebuje učitele, aby porozuměl svému vlastnímu vědění. Ona nebo on Vám pomůžou najít sami sebe a porozumět. Aby tak mohli učinit, musejí už vědět něco sami o sobě. A kdo pomohl jim? Je tady snad nekonečný řetězec učitelů? A kdo byl tedy ten první učitel? Proto Pantajali říká, že Purusa nebo Isvara je učitel všech učitelů. Ishvara je další cesta jak dosáhnout Samadhi, jedná se o emocionální cestu a je jednoduší než techniky zmíněné předtím.
Jen si říkejte: „Jsem nepatrný, jsem nepatrný, tvá vůle bude hotova.“ Pokud se plně podvolíte, vaše ego bude překonáno. Snažíme se praktikovat jógu spolu s naším egem. „Já se můžu soustředit.
Já můžu vyprázdnit svou mysl.“ Kdykoliv použijeme „Já můžu“ měli bychom to změnit na „Já nemůžu“. Měli bychom úplně rezignovat. Pokud říkáme „Já můžu“ tak mluvíme jako součást přírody, pokud řekneme „Já nemůžu“ pak jsme se povznesli nad přírodu. Je to jednoduchá zkratka, pokud se nám to podaří.Nikdo nemlže dosáhnout nekonečného klidu svojí myslí, protože ta je součástí přírody.
Naopak nekonečná radost nám přinese klid, protože se tím povzneseme nad přírodu. V našich obyčejných životech, máme jógu (spojení) s přírodou, ale doopravdy chceme jógu s bohem (vesmírem…). Spojení s vesmírem (bohem) je opravdová jóga. Opravdová jóga znamená se povznést nad naše ega a spojit se s nekonečnou radostí.