Ajurvéda – dóša Kapha
8. 2. 2021Zdravé tenké střevo v červnu
14. 6. 2021Pro naše vyvážené zdraví i dobrou pohodu je důležité zdraví našich orgánů. Podle čínských lékařů můžeme naše orgány ovlivnit fyzicky (pohybem, stravou), ale také energeticky, např. akupunkturou, meridiánovou masáží, ale také cvičením jin jógy. V květnu je oslabený meridián srdce, takže mu budeme na našich lekcích jinové jógy dávat větší pozornost a naše srdce posilovat a rozmazlovat.
Věnujme čas našemu srdci
Srdce je orgánem, který vzniká v prenatálu jako první, již ve 4. týdnu těhotenství. Od této chvíle je neustále aktivní, tluče 100.000 x za den, za 1 minutu zvládne přečerpat 5 litrů krve. Je to velký sval, který má sílu a energii jako kosterní svaly, ale nepodléhá naší vědomé kontrole. Srdce je zodpovědné za zásobování těla okysličenou krví a také po energetické stránce meridián srdce ovládá krev. Srdce se v čínské medicíně pokládá za nejvyššího vládce, který kontroluje veškerou práci těla – mysli. Energeticky souzní s meridiánem tenkého střeva.
Meridián srdce je drahou jinovou a jeho elementem je oheň. Dráha má 3 větve, všechny začínají v srdci. První vede uvnitř těla bránicí dolů k tenkému střevu, druhá vede nahoru přes krk, jazykem k oku a třetí nejdelší příčně přes hrudník, vystupuje z podpaží, pak vede k loktu a dál po vnitřní straně paže k nehtu malíčku. V tomto místě navazuje na meridián tenkého střeva. Pokud jsou energie v obou drahách vyvážené, tak jsme aktivní, živí, plní vitality, optimističtí, máme dobrou představivost a vyjadřovací schopnosti.
A co vše může ovlivnit oslabená dráha v našem srdci?
Pokud máte pocit, že se vám nedostává energie, cítíte se stále unavení, máte problémy se spánkem, pociťujete tíhu v dolních končetinách, nebo vám nohy opuchají, a nebo v nich pociťujete často pocit chladu, tak to všechno může souviset právě s oslabením v dráze srdce. Na psychické úrovni se oslabení meridiánu srdce může projevit úzkostnými stavy, přílišnou starostlivostí, neschopností komunikace, pocit nedostatku štěstí, stísněností, strachem a smutkem, neumíme se radovat ze života.
Posilme energii srdce
Energii srdce můžeme posílit potravinami hořké a ostré chuti. Pomáhá čaj z hlohu, kozlíku lékařského, meduňky, třezalky nebo srdečníku. Energii srdce můžete také posílit potravinovými doplňky: kurkumin, mladý ječmen, výtažek z hroznových jader, vitamín E a B a draslík. Doporučuje se také snížit příjem cukru, kávy, alkoholu a mléčných výrobků. Naše srdce velice trpí stresem, proto se nehoňte, zvolněte, odpočívejte a věnujte se sami sobě. Dopřejte si procházku pod rozkvetlými a pučícími stromy, příjemnou koupel z růžových lístků, masáž a nebo jinovou jógu.
Otevírání srdce v józe
Jedna z nejúčinnějších pozic je pozice „Otevírání srdce“ (Anáhata-ásana, nebo také pozice čtvrtinového psa), která protahuje přední část těla a paže, rozšiřuje plicní laloky, dopomáhá k hlubšímu dechu a vytváří větší prostor pro srdce. Do anáhata-ásany vstoupíte z pozice stolu (vzporu klečmo) protažením paží co nejblíže dopředu, aby se co nejvíce protáhla páteř. Pánev se nachází nad koleny, kostrč se protahuje dozadu, hrudní kost padá pasivně k podložce, čelo se opírá o podložku. Dech směřuje do zad, do hrudníku a do podpaží. Pokud máte citlivá kolena, můžete si je podložit dekou, event. opřít hrudník o bolster. V pozici setrvejtě 3-5 minut a pak pro uvolnění spuťte hýždě k patám, přejděte do pozice dítěte a položte paže podél nohou.