Zdravé trávení v září
14. 9. 2021Jóga pro začátečníky
22. 10. 2021Měsíci říjnu stejně tak jako září je přiřazen prvek Země a nejvíce je oslaben orgán žaludek, který je podle čínské medicíny považován za „moře výživy“. Je to klíčový orgán příjmu a přeměny potravy v energii čchi. V žaludku se odděluje „čisté od nečistého“, čisté pošle dál do sleziny a nečisté posílá dál do tenkého střeva, a to je pak vyloučeno. Ve spolupráci se slezinou vytváří energii, která je zdrojem životní síly pro celé tělo.
Žaludek představuje určitý symbol schopnosti našeho přijímání a míry otevřenosti vůči vnějšímu světu. Pokud něco ve svém životě neseme těžce, nedokážeme to tzv. strávit (přijmout). Žaludek je tedy orgánem, na kterém se nejvíce promítnout emoce, hlavně stres, starosti a hněv.
Anatomický pohled: Trávení začíná již v ústech, kde je potrava rozdrcena zuby a enzymy obsažené ve slinách začínají štěpit škroby na jednodušší cukry.Díky proslinění pak potrava pokračuje dál jícnem do žaludku. Žaludek se nachází více na levé straně pod bránicí. Je to pružný vak, jehož úkolem je přijímat a trávit potravu. Díky pohybu žaludku se potrava promísí s enzymy a trávenina pak pokračuje dál do dvanácterníku. Žaludek pojme za den 1,5 l jídla a za den vyprodukuje zhruba stejný objem žaludečních šťáv. Ty obsahují kyselinu chlorovodíkovou, která usmrtí většinu virů a bakterií. Potrava bohatá na tuky vydrží v žaludku až 6 hodin, sacharidové jídlo opustí žaludek po 2-3 hodinách.
Aktivita žaludku je nejvyšší v době 7-9 hodin, co v této době do sebe „hodíme“, to ovlivní celý náš den (a netýká se to pouze jídla!). Proto je v této době důležitý příjem živin, minerálů a vitamínů. Odpočinek těla přes noc již skončil a můžeme v pohodě začít přijímat i větší množství potravy, proto je důležitá kvalita snídaně.
Začne stoupat i psychická aktivita. Začíná se zvyšovat i schopnost pracovní činnosti a koncentrace. Minimální činnost vykazuje obal srdce (perikard), tělo potřebuje být v teple, proto není v tuto dobu vhodné otužování, ani studená sprcha, došlo by k oslabení i práce žaludku.
Nejslabší je v čase 19-21 hodin, kdy bychom již jíst neměli.
Psychické projevy energetické nerovnováhy: Podle TČM nerovnováhu energií zapříčiňují nevyjádřené a nezpracované emoce: hlavně stres, hněv a starosti, dále pocity: neklid, zatrpklost, nespokojenost, touha po soucitu, nejistota, neschopnost přijímat lásku. Nerovnováha ovlivňuje psychiku a vede k fyzickým obtížím.
Emocí žaludku je dle TČM ustaranost.
Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Těžkosti a bolesti v oblasti žaludku, vředy v žaludku a dvanácterníku, gastritida, pálení žáhy, říhání, škytavka, nevolnost až zvracení, nechutenství nebo nadměrná chuť k jídlu. Potíže mohou být i v ústech (kazivost zubů, zánět a krvácení dásní, paradentóza, afty), a nebo i dál ve střevech (nadýmání, zácpa). K dalším fyzickým projevům nerovnováhy patří také poruchy termoregulace (chladné končetiny), otoky a bolesti nohou.
Meridián žaludku (JANG), probíhá sestupně od hlavy k noze,začíná v jamce vedle nosních dírek (kde přebírá energii tlustého střeva), pak pokračuje vnitřkem nosu ke kořeni nosu a přes koutek oka pod středem zorničky, pokračuje ke kořeni nosu a vstupuje do spodní čelisti, těsně před uchem uhýbá ke spánku, pak nahoru k lebce a zase se vrací dolů, přes čelistní kloub, pak přes krk k rameni, pak přes klíční kost, dále hrudníkem dolů přes bradavky, pak dolů prochází bránicí, pak do žaludku, kde se spojuje s drahou sleziny. Pak pokračuje dolů do třísel a předním stehnem k vnější straně kolena, dále středem holeně a končí na vnější straně 2. prstu nohy. Od nártu vede krátká větev k vnitřní straně palce, kde se spojuje s drahou sleziny.
Meridián má celkem 45 bodů, které se dají ovlivnit akupunkturou nebo akupresurou.
Tipy pro posílení trávení a energie žaludku
Úprava jídelníčku
Stejně tak jako u sleziny je důležité se nepřejídat, nejíst ve spěchu, s emocemi, pozdě večer a v noci, jíst kvalitní potraviny, sklizené v tomto období, dlouho žvýkat každé sousto, potraviny přirozeně sladké, oranžové a hnědé potraviny, nejlépe tepelně zpracované. Energetickou rovnováhu žaludku i sleziny poškozuje rychlé jezení a chemické potraviny. Na podzim narůstá vlhko a klesá teplo, proto vynecháváme potraviny, které vlhko produkují (mléčné potraviny, zmrzlina, smažená jídla, nezdravé tuky, citrusy, sladkosti, alkohol).
Žaludek je nejaktivnější mezi 7. a 9 hod. ranní a zároveň tělo potřebuje v tomto období již více zahřívat, proto začněte ráno nalačno pít teplou vodu s citronem nebo limetkou. Pokud je váš žaludek překyselený, tak je výborná čerstvá šťáva z řapíkatého celeru, která působí zásaditě. Pokud vás trápí vředy, zkuste šťávu z kysaného zelí a určitě se vyhněte kořeněným ostrým jídlům, sladkostem, kávě, tučným a umělým potravinám, syrovému ovoci a zelenině a mléčným výrobkům, které zakyselují. Pokud vás netrápí vředy, můžete si dopřát zázvorový čaj s medem.
V případě, že vás trápí nadýmání nebo máte oslabené trávení, nejezte vůbec sušené ořechy, namáčejte si je přes noc a ráno propláchněte.
Také můžete zkusit dělenou stravu, tzn. nejezte najednou bílkoviny a sacharidy (např. maso a rýži nebo brambory, ale pouze maso se zelinou, nebo rýži se zelinou).
Pro žaludek jsou vhodné potraviny oranžové až hnědé barvy: jáhly bohaté na aminokyseliny, cizrna, kořenová zelenina a hlízy, dýně, sladké brambory, bílá ředkev, z ovoce pak: hrušky, jablka, broskve, datle, víno, švestky … a pokud možno krátce podušené na vodě nebo na páře, aby bylo pro tělo lépe stravitelné
Koření a ostatní potraviny: med, přírodní sirupy a melasa, slad, vlašské ořechy, pistácie, hořčice, zázvor, černý pepř, kayenský pepř (ne pro konstituci pitta), kardamom, koriandr, muškátový oříšek, ženšen, skořice, majoránka
Bylinné čaje: pro posílení trávení a proti nevolnosti je nejlepší čaj z čerstvého zázvoru. Pokud cítíte horkost v žaludku, pomůže čaj z máty, která navíc usnadňuje trávení. Na žaludek jsou vhodné byliny hořké chuti: řepík, zeměžluč okolíkatá, sléz lesní, benedikt lékařský, kontryhel, lékořice, také heřmánek a fenykl.
Ověřený ajurvédský poobědový čaj (pro zlepšení trávení a proti nadýmání): na 1 l vody do kastrolku po 1 ČL semínka římského kmínu, koriandru a fenyklu, přivézt do varu, po 5 minutách scedit a pít.
Ajurvédské čaje: Shunti (žaludek a střeva), Guduchi (celkově zažívání), Nagara (lymfatický systém a imunita), Triphala (detoxikace trávícího traktu), Mahaphala (normalizace hladiny krevního cukru, na diabetes), Brahmi (zlepšuje paměť a soustředění), Khana (lepší trávení, pro děti)– všechnymáme ve studiu
Aromaterapie: hořký pomeranč (při nafouklém břiše, uvolňuje křeče, harmonizuje trávení), majoránka (uklidňuje emoce, závislosti, nutkavé myšlenky, uvolňuje svalové křeče a v tenkém střevě), fenykl, kmín a zázvor (zklidňuje, proti nadýmání), kardamom, bergamot, levandule, eukalyptus, rozmarýn. Máta peprná je vhodná pro akutní potíže jako jsou bolesti břicha, poruchy trávení, nevolnosti, zvracení, průjmy, nadýmání. Můžete esenciální olej rozmíchat s olejem sezamovým a nebo mandlovým vetřít na oblast žaludku.
Akupresura a akupunktura: meridián žaludku se dá ovlivnit celkem ve 45 bodech. Nejznámější je bod č. 36: „Bod dlouhověkosti“, který se nachází na přední straně holeně, na šířku 4 prstů pod čéškou kolene z vnější hrany holenní kosti. Pomocí jeho stlačování nebo masírování (ve směru hodinových ručiček, po dobu 10 minut) rozmnožíte energii ve všech drahách, ovlivníme krvetvorbu, posílíme energii hlavně žaludku a sleziny.
Další důležité body se nacházejí na obličeji a těmito můžeme ovlivnit krevní oběh sliznic v ústech, smyslové orgány, křeče obličejových svalů a neuralgie. Žaludek jako takový můžeme ovlivnit body na hrudníku a břiše.
Reflexní terapie: Reflexní body pro žaludek se nachází na vnitřních stranách obou chodidel, v oblasti klenby. Pokud chcete posílit energii žaludku, překonat únavu nebo si pomoci při poruchách trávení, pak tyto body minimálně 1 minutu ne příliš silně masírujte nebo stlačujte. Pokud máte v tomto místě nepříjemnou bolest, patrně bude tento orgán oslaben.
Cvičení
Pro posílení žaludku se doporučuje přiměřený pohyb, ideální jsou procházky na čerstvém vzduchu a věnujte pozornost správnému a hlubokému dýchání. Hodně meditujte, abyste snížili stresy, obavy, úzkost, negativní myšlenky a postoje.
Pomáhá jakékoliv uzemňování, propojování s matkou Zemí: procházky v lese, parku, práce na zahradě, bosá chůze po trávě, dále jakýkoliv fyzický kontakt s ostatními, objímání, hlazení, masáže …
Cvik z orgánové sestavy: Sed na paty (Vadžrasana), páteř držte vzpřímenou, vzpažte obloukem přes upažení, nad hlavou proplést prsty a otočit vzhůru, mírný záklon. S každým nádechem se vytahovat výš. Pak se uvolnit s výdechem a léčivým zvukem „čuuu“.
Mudra Pušan: Na pravé ruce spojená špička palce, ukazováku a prostředníčku, ostatní prsty natažené. Na levé ruce palec, prostředník a prsteník jsou spojené u sebe, ostatní prsty jsou natažené – uklidňující účinky na solar plexus, harmonizuje zažívání, žaludek, játra a žlučník, slezinu, působí na akutní nevolnosti, pocit plnosti a nadýmání
Mudra Rudry: Na obou rukách špičky palce, ukazováku a prsteníku, ostatní prsty jsou natažené – posiluje element Země a jeho orgány, ovládá energii žaludku, sleziny a slinivky. Pokud energie v těchto orgánech poklesne, pak je nedostatečně energeticky zásobena i hlava
Mudra Matangi: Sepnout prsty v oblasti solaru (žaludku), proplést prsty a pouze prostředníčky přiložit k sobě – vyrovnává energii v oblasti solaru, posiluje element Země a dřeva (orgány: žaludek, slinivku, slezinu, žaludek, dvanácterník, játra, žlučník a také zklidňuje srdce)
Mudra Prithvi: Na obou rukách spojit bříško palce a prsteníku. Zvyšuje element Země a snižuje element ohně. Zlepšuje trávení, hlavně u osob se zvýšenou Kaphou. Posiluje pevné tkáně, celkové dodává sílu, vitalitu a vytrvalost, snižuje hlen a záněty.