Otužování a termoregulace na konci léta
30. 8. 2021Zdravý žaludek v říjnu
13. 10. 2021Tradiční čínská medicína (TČM) léčí tělo v souladu s duší, stejně tak jako za našich babiček se používá hodně bylin, strava je v souladu s přírodou a nepoužívá se žádná chemie. Nyní v září již nejsou tak vysoké teploty, je více vlhko, chladnější noci a rána, každý den může být jiný. Podíváme se na témata, jak být v souladu s tímto obdobím a jeho energií.
Z pohledu TČM měsíci září patří element Země a orgány slezina a slinivka. Oba orgány umíme ovlivnit způsobem a kvalitou stravování. Funkční okruh slezina – slinivka podporuje naše trávení, celkově metabolismus, imunitu, tvorbu krve, zdravou chuť k jídlu, koncentraci, sexualitu a plodnost. Slezina a slinivka dle TČM mají stejnou dráhu a jejich funkce se překrývají.
I podle ajurvédy (indického lékařství) je slezina spojená s elementem Země, její ajurvédskou dóšou je Kapha, která je pomalá, vědomá, promyšlená, opatrná a uzemněná.
Slezina se nachází na levé straně hrudního koše pod žaludkem, je velikosti naší dlaně. V západní medicíně je slezina důležitá hlavně v dětství. Je největším orgánem lymfatického systému, filtruje krev a hraje roli při podpoře imunity, dozrávají tu bílé krvinky a odstraňuje spotřebované červené krvinky. Dle západních lékařů ji v dospělosti ani tolik nepotřebujeme, mohou ji nahradit buňky v játrech a jiných orgánech. V TČM je považována za velmi důležitý orgán, je to 1. článek výroby čchi. Žaludek (jako přidružený orgán) a slezina jsou „správcové sýpek“, skrz ně prochází to, co prošlo přeměnou. Slezina získává ze stravy vitální čchi díky zahřívání ohněm zespoda (z ledvin). Tato vitální čchi se spojuje s energií plic (získaný z dechu) a tuto pak ostatní orgány distribuují dále do organismu.
Slinivka břišní se nachází za žaludkem a skrze trubici je spojena s tenkým střevem. Produkuje enzymy (inzulin a glukagon), které harmonizují hladinu krevního cukru v těle. Podle TČM má slinivka na starost kromě trávení také všechny sliznice.
Aktivita sleziny je nejvyšší v době 9-11 hodin, což je vhodná doba pro to, aby se dokončila přeměna a trávení potravy na energii. V této době můžeme konzumovat sladké ovoce a med. Nejslabší je v čase 21-23 hodin, kdy bychom již jíst neměli.
Psychické projevy energetické nerovnováhy: Podle TČM nerovnováhu energií zapříčiňují nevyjádřené a nezpracované emoce, tato nerovnováha ovlivňuje psychiku a může způsobit pocity osamělosti, smutku, nejistoty, zmatku, starosti, roztržitosti, nesoustředěnost, nerozhodnost, tréma, zmatené, těžkopádné a pomalé myšlení, úzkostlivé stavy, sebelítost, poruchy paměti, neklidný spánek a neustále se vracející negativní myšlenky.
Emocí sleziny je dle TČM starostlivost. Přehnané obavy a neustále se opakující vnitřní otázky: Co když … Co kdyby …
Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Celková únava, mnohdy i chronická, pocit plnosti, nafouklé břicho, bolesti žaludku, nutkání na zvracení, nadýmání a říhání, diabetes, hromadění vody v těle, opuchliny na vnitřní straně kolen a stehen, pocit těžkých nohou, funkční poruchy palce u nohy, řídká a úzká stolice, s pocitem nedostatečného vyprázdnění, někdy až průjem, obtíže s močením, vaginální výtoky, vodnaté výtoky z nosu, krku, úst a jiných sliznic, slabá nebo naopak hodně silná chuť k jídlu, hlavně na sladké, anémie, krvácivost, modřiny, tvorba oparů, zimomřivost
Kondice sleziny se odráží na rtech: Stav pěti orgánů se podle čínské medicíny odráží na určitých místech povrchu těla. Místem, na němž se dá poznat kondice sleziny jsou rty. Když je slezina silná mají rty svěží vzhled a zdravou červenou barvu. Naopak, když je slezina v nedostatku, jsou rty bledé a ochablé.
Meridián slinivky / sleziny (JIN), v TČM nazýván také „tanečnice“, začíná na vnitřní straně palce nohy, probíhá přes vnitřní kotník, podél holenní kosti přes koleno, stehno, třísla, pak se vnořuje do břicha a spojuje se se slezinou. Pak vede spojnicí do žaludku, prochází přes bránici k jícnu a končí u kořene jazyku. Další větev se odděluje v žaludku, vede přes bránici a vtéká do srdce. Pravá větev odpovídá slinivce a levá větev slezině. Meridián má celkem 21 bodů, které se dají ovlivnit akupunkturou nebo akupresurou.
Tipy pro posílení trávení a energie sleziny a slinivky
Úprava jídelníčku
Nejdůležitější je nepřejídat se, dlouho žvýkat každé sousto, jíst vše čerstvě narostlé v tomto období, přirozeně sladké, žluté, oranžové a hnědé potraviny, nejlépe tepelně zpracované. Energetickou rovnováhu žaludku a sleziny poškozuje rychlé jezení a chemické potraviny. Na podzim narůstá vlhko a klesá teplo, proto vynecháváme potraviny, které vlhko produkují (mléčné potraviny, zmrzlina, smažená jídla, nezdravé tuky, citrusy, sladkosti, alkohol). Slezině se daří v suchu, proto jsou vhodné pro toto období sušší a zahřívací suroviny, pak potraviny, které pročišťují a odvádějí vlhkost z těla.
Obiloviny: jáhly (zásadité, neprodukují hlen), oves, polenta, quinoa, kukuřice, ječmen, pohanka
Luštěniny: hrách, čočka, cizrna, fazole
Mléčné výrobky a maso: hovězí maso, kuřecí, kozí mléčné produkty, vejce, ryby
Zelenina: dýně, cukety, okurky, sladké brambory, kapusta, červené a bílé zelí, bílá ředkev, červená řepa, květák, kořenová zelenina, zelené fazolky, špenát, zelený salát, mořské řasy, cibule, česnek
Ovoce: jablka, hrušky, švestky, hroznové víno, datle, fíky, rozinky, ostružiny, broskve, melouny, banány
Koření a ostatní potraviny: med, přírodní sirupy a melasa, slad, vlašské ořechy, pistácie, hořčice, zázvor, černý pepř, kayenský pepř (ne pro konstituci pitta), kardamon, koriandr, muškátový oříšek, ženšen, skořice, majoránka
Bylinné čaje: heřmánek, kopřiva, černý bez, šípek, fenykl. V případě chladných dnů je možné použít pro podporu prvku Země zázvor, který zahřívá a prokrvuje orgány.
Ajurvédské čaje: Shunti (žaludek a střeva), Guduchi (celkově zažívání), Nagara (lymfatický systém a imunita), Triphala (detoxikace trávícího traktu), Mahaphala (normalizace hladiny krevního cukru, na diabetes), Brahmi (zlepšuje paměť a soustředění), Khana (lepší trávení, pro děti) – všechny máme ve studiu
Aromaterapie: hořký pomeranč (při nafouklém břiše, uvolňuje křeče, harmonizuje trávení), myrha (vaginální výtoky, chladné končetiny), majoránka (uklidňuje emoce, závislosti, nutkavé myšlenky, uvolňuje svalové křeče a v tenkém střevě), fenykl, kmín a zázvor (zklidňuje, proti nadýmání), citron, bergamot, levandule, eukalyptus, rozmarýn, kadidlo (odhání negativní energii ostatních lidí)
Masáže
Prospěšná je reflexní masáž nebo akupresura: reflexní bod slinivky je na vnitřní straně klenby na každém chodidle a reflexní bod sleziny je pouze na levém chodidle pod základem malíku – body můžete ji kolem 1 minuty hladit nebo stlačovat, ne příliš silně. Pokud ucítíte bolest, máte pravděpodobně v této oblasti obtíže.
Dále se doporučuje shi atsu a zahřívání břicha a zad suchým teplem, např. i suchou saunu.
Cvičení
Pro posílení sleziny se doporučuje přiměřený pohyb, ideální je svižná chůze, Taiji nebo jóga. Příliš intenzivní pohyb vyčerpá z těla příliš krve a energie čchi, oslabená slezina nestíhá v dostatečně krátké době tento stav obnovit. Meditujte, abyste snížili obavy, úzkost, negativní myšlenky a postoje.
Pomáhá jakékoliv uzemňování, propojování s matkou Zemí: procházky v lese, parku, práce na zahradě, bosá chůze po trávě, dále jakýkoliv fyzický kontakt s ostatními, objímání, hlazení, masáže …
Kočičí sed – zkřížený sed a pohyb páteří, při nádechu dopředu a při výdechu dozadu
Agnisára – vtahování břišní stěny v rovném předklonu
Pozice holubice (muslimská modlitba)
Setu bandhásana – Dynamický poloviční most
Paršvottanásana – pozice pyramidy
Utthita Paršvakónásana – pozice polovičního trojúhelníku
Utthita trikónásana – pozice trojúhelníku
Parivritta trikónásana – pozice obráceného trojúhelníku
Utthita parivritta paršvakónásana – zkrut v pozici bojovníka
Vadžrásana – diamantový sed, sed na patách
Vírásana – pozice hrdiny, sed mezi patami
Supta vírásana – pozice ležícího hrdiny + vzpažit ruce za hlavu a proplést prsty
Janu širšásana – pozice překážkového sedu s předklonem / úklonem
Salamba sarvangásana – svíčka s pokrčeným 1 kolenem – pankreatická pozice
Matsjásana – pozice ryby
Halásana – pozice pluhu
Karnapídásana – pozice zavřených uší
Kúrmásana – pozice želvy
Apánásana – pozice vyhánění větrů
Mudra Pušan: Na pravé ruce spojená špička palce, ukazováku a prostředníčku, ostatní prsty natažené. Na levé ruce palec, prostředník a prsteník jsou spojené u sebe, ostatní prsty jsou natažené – uklidňující účinky na solar plexus, harmonizuje zažívání, žaludek, játra a žlučník, slezinu, působí na akutní nevolnosti, pocit plnosti a nadýmání
Mudra Rudry: Na obou rukách špičky palce, ukazováku a prsteníku, ostatní prsty jsou natažené – posiluje element Země a jeho orgány, ovládá energii žaludku, sleziny a slinivky. Pokud energie v těchto orgánech poklesne, pak je nedostatečně energeticky zásobena i hlava
Mudra Matangi: Sepnout prsty v oblasti solaru (žaludku), proplést prsty a pouze prostředníčky přiložit k sobě – vyrovnává energii v oblasti solaru, posiluje element Země a dřeva (orgány: žaludek, slinivku, slezinu, žaludek, dvanácterník, játra, žlučník a také zklidňuje srdce)