Filozofické okénko
2. 3. 20203 ajurvédské ranní rituály
29. 6. 2020Toto téma je v dnešní době velmi (a hlavně často) probíráno, a přesto spousta lidí neví, jak na to. Posílení imunity je důležité v jakémkoliv období. Nezáleží, zda je chřipková sezóna nebo ne. Pokud budeme naše tělo posilovat celý rok a budeme o něj pečovat jak se patří, v době “krize” nám to vrátí. Podrží nás v těžkých chvílích a nenechá nás “padnout”.
V době přicházející coronavirové epidemie je potřeba připravit organismus tak, aby se buď onemocnění úplně vyhlo a nebo abychom si vybudovali přirozenou imunitu, díky které budeme moci bojovat s nemocí vlastními silami. Musíme ale dodat, že se nejedná o jednodenní záležitost, obzvláště pokud jsme o své tělo v posledních letech nedbali. Chce to čas i trpělivost. Můžeme vám však zaručit, že pokud se budete pár dní řídit našimi radami, pocítíte pozitivní změnu velmi rychle.
Není to o tom, že musíte striktně dodržovat veškerá doporučení, která na internetu naleznete, ale řekněme, že tu platí pravidlo, čím více tím lépe.
Tak se pojďme na ty naše zaručené posilovače imunity podívat.
Ráno hned po probuzení a večer před spaním meditovat
Teď je ten správný čas, který můžete věnovat jenom sami sobě. Víme, že pro některé z vás může být meditace náročná, a proto vám neradíme, abyste seděli nehybně hodinu denně. Stačí když si ráno po probuzení a večer před spaním dáte 5minutové dechové cvičení. Nesnažte se zapudit myšlenky, jen dýchejte a odpočívejte. Relax zaručen!:-)
Vypněte tu televizi lidi
Nejčastějším faktorem, proč se necítíme dobře, je přísun negativních informací. A ty se na nás v době pandemie šíří snad ze všech stran. Nestačí, že máme strach o sebe a své blízké, ještě si dopřejeme pár hodin denně negativních zpráv. Zastavte. Neposlouchejte a neřešte. Neříkáme, že máte situaci ignorovat, ale filtrujte informace a čerpejte z ověřených zdrojů.
Šiřte lásku kolem sebe
Kdy jindy než teď?! Šiřte pozitivní energii co nejvíce to jde. I když se na to zrovna necítíte, tak šíření pozitivní energie vám pomůže si pro sebe i nějakou získat. Opravdu!
Voda je lék
Pití dostatečného množství čisté vody, 2–2,5 l je skvělým filtrem pro vaše tělo (nepočítají se ovocné šťávy, káva, čaje). Hydratace je klíčová! Pokud možno pijte zásaditou nebo organizovanou vodu. Stačí použit filtr a nebo do skleněné nádoby s vodou dát šungit nebo krystaly a nechat odstát.
Sluníčko je vašim přítelem, využijte ho
To, že pobyt na čerstvém vzduchu je prospěšný a sluníčko nám pomáhá vytvářet důležitý vitamín D, je nám asi jasné. Na to ani žádné výzkumy nepotřebujeme, sami víte, jak se po pobytu venku cítíte. Tak toho využijte a v rámci možností běžte na chvíli ven. I kdyby jen na balkon. No a při tom si dejte ještě doporučenou meditaci a máte v tu ránu dvě mouchy jednou ranou.
Zapojte do svého denního režimu cvičení
Je jenom na váš jaký druh cvičení zvolíte, ale dejte se do pohybu. Ať už chůze, běh nebo jóga, vše je důležité pro posílení imunity a pohyb lymfy!
Zpříjemněte si své ne jen pracovní prostředí
Pokud jste s éterickými oleji nezačali a z nějakého důvodu se jim vyhýbali, teď je nejlepší čas začít. Nejenom že vás příjemně naladí a dodají energii ale některé z nich také ničí viry a bakterie. Je to např. eucalyptus, tymián, rozmarýn, šalvěj, bergamot, tea-trea, ravintsara. Doporučujeme také směs Imunita nebo Druhý dech od firmy Nobilis Tilia, nebo Spiron od firmy Energy. Éterické oleje je možné používat i na kapesníček do roušky pro zesílení ochrany před viry.
Studené probuzení
Přišla na řadu naše nejoblíbenější činnost. Otužování! Někdo ho rád nemá, ale my jsme si ho zamilovali. Chce to čas a praxi, ale podle výzkumů od známého Wim Hofa, je otužování lék na vše! Na začátku stačí, když si dopřejete 1 minutu ve studené sprše. Časem si zvyknete a můžete přejít do dalšího levelu a vlézt si do jezírka nebo studené řeky. Před tím, ale než se do této metody pustíte, přečtěte si správné postupy a především to nezkoušejte sami!
Milujeme kvalitní jídlo, a co vy?
Pokud bychom měli vybrat jednu jedinou věc, která na posílení imunity zabírá nejvíce, vybereme jídlo. Lépe řečeno kvalitní stravu. To je to, co nás udržuje čilý, vitální a především v psychické pohodě.
Zkuste se teď zaměřit na zásaditou stravu jako je:
ovoce (pro nás nejlepší jablka, hrušky, bobulové ovoce: jahody, borůvky atd.)
zelenina (hlavně zelená listová, brokolice, zelí, červená řepa), cibule, česnek
mandle, dýňová semínka, luštěniny, pohanka, rýže divoká a nebo basmati, cokoli naklíčeného (mungo, čočka, řeřicha, alfa-alfa … )
zdravé tuky: olivový olej, lněný olej, slunečnicový
a další: zelený čaj, nori řasa, zázvor, čerstvé bylinky a koření, kvalitní červené víno (max. 0,2 dcl po večeři – obsahuje antioxidant resveratrol)
Naopak pokud možno vyhnout se:
uzeninám a tučným sýrům, konzervám, trvanlivým potravinám, cukru a bílé mouce, kouření, alkoholu, kávě, omezit maso, mléčné výrobky, pečivo s lepkem, sůl.
Vyzkoušené doplňky stravy, které sami užíváme
Na posílení střevní mikroflory (je tam až 80% naší imunity) doporučujeme užívat: chlorellu, ječmen, spirulinu, moringu a probiotika (např. PROBIOMIX), kefír z tibetské houbičky, kysané zelí nebo jiná zakysaná zelenina (pickles).
Z ajurvédy zase doporučujeme na posílení imunity výborný prostředek CHYAWANPRASH (1 ČL 2-3x/den, zapít teplou vodou a nebo v teplé vodě rozmíchat).
A co nám poskytuje čínská medicína? Čínská medicína má léčivé houby jako je REISHI, CORDICEPS apod., které se dají koupit v kapslích, pak Nápoj čínských mudrců (slzovka)
Na závěr
Všechny zmíněné rady a tipy jsou námi vyzkoušené a sami se jimi řídíme. Víme, že nelze dodržet vše, obzvlášť pokud jste na začátku, ale důležité je začít a nepřestávat.
Nedoporučujeme zmíněné bylinky míchat všechny najednou. Je dobré si vyzkoušet, co nám dělá dobře a pár si jich zvolit a ty obměňovat. Pokud ale chceme svou imunitu posílit co nejdříve a přečkat tak toto období ve zdraví, je třeba změny udělat o něco razantněji.