
6 kroků k útulnému jógovému prostředí u vás doma
6. 12. 2020
Ajurvéda – Vánoční recepty
29. 12. 2020Ajurvédské masáže vycházejí z tradiční ajurvédské medicíny, která vznikla před 5 tisíci lety v Indii. Používají se tradiční léčivé techniky a přírodní oleje (hlavně olej sezamový) ve směsi s aktivními látkami bylin a kořínků. Během masáže dochází k uvolnění celého těla a mysli od negativních vlivů, jako je např. stres. V průběhu tohoto léčivého procesu dochází k vylučování toxinů, které jsou nashromážděny hluboko v tkáních. Masáže příznivě ovlivňují všechny systémy v těle a psychický stav, doporučují se např. při poruchách spánku, migréně, roztroušené skleróze nebo při poruchách trávení. Ajurvédský masér bývá zároveň i lékař a musí v první řadě znát osobní konstituci (somatotyp neboli dóšu) pacienta.
Podle ajurvédy se každý člověk rodí s vlastní kombinací 3 hybných životních principů: kapha, vatta, pitta. Tyto životní principy jsou odrazem skutečnosti, že je vše ve vesmíru tvořeno z 5 základních elementů: voda, země, oheň, vzduch, éter. Jedinečná kombinace těchto stavebních vzorců určuje, jací jsme: jak vypadá naše tělo, jak funguje náš metabolismus, jak regenerujeme, jak myslíme, jak reagujeme na podměty apod. Pomocí masáže bychom se měli dostat do větší rovnováhy. Dále masér musí mít dokonalé znalosti o nádí (energetické kanály, kterými proudí životní energie) a o marma bodech na těle. Marma body jsou biologicky aktivní body, často odpovídají určitému orgánu nebo tělesné funkci. Stimulací těchto bodů uvolňuje energii a podporuje tak její přirozený tok a tím dochází k harmonizaci činnosti vnitřních orgánů. Protože marma body mají přímý vztah k našemu emocionálnímu tělu, pomáhají také k uvolnění a léčení emocí.
Nejznámější ajurvédské masáže
Shirodhara – masáž „3. oka“ (shiro = hlava, dhara = tok)
Jedna z nejúčinnějších relaxačních technik, která odstraňuje účinně stres a nervové napětí, léčí bolesti hlavy, migrénu, nespavost, problémy s očima a také napomáhá při léčení roztroušené sklerózy. Zlepšuje také mozkovou činnost: soustředění a paměť, omlazuje mozková centra a zpomaluje mentální stárnutí. Během procedury dochází k aplikaci úzkého pramínku teplého oleje na oblast čela, na šestou čakru (tzv. třetí oko). Tím dochází k hlubokému uvolnění nervového systému a jeho následné regeneraci.
Shirobhyanga – celková masáž hlavy (obličeje i vlasové části)
Jedná se o masáž celé hlavy: obličejové i vlasové části. Používají se cenné přírodní oleje, které vyživují do hloubky pokožku hlavy i vlasy. Teplý terapeutický olej se ve větším množství nalévá na pokožku a vlasy, po masáži by měl olej zůstat na hlavě ještě celý den, aby mohl pronikat pokožkou a dokonale vyživovat. Masáž působí na centrální nervový systém, uvolňuje mysl a tím působí léčivě na celé tělo. Díky uvolnění napětí hlavy, šíje, krku a ramen se velice účinně odbourává stres, bolesti hlavy, ucpaný nos a dutiny, nespavost, deprese. Výživné oleje léčí pokožku obličeje, zlepšují kvalitu a podporují růst vlasů.
Abhyanga – celotělová masáž
Ajurvéda považuje tuto celotělovou relaxační masáž za klíčovou na cestě k dlouhověkosti. Používají se opět cenné oleje, které se teplé ve velkém množství nalévají na pokožku. Olej je předem připraven ve směsi s bylinami pro danou dóšu. Po aplikaci na tělo stéká olej vedle speciálního lůžka do nádržky, opět se zahřívá a opakovaně se používá na tělo. Masáž může provádět 1 nebo 2 maséři, a to i několik hodin, tak dlouho, než olej zcela ztmavne (do oleje se postupně uvolňují toxiny z hlubokých vrstev těla). Maséři se při práci synchronizují, provádějí dlouhé tahy až ke konečkům prstů a intenzivně vmasírovávají léčivý olej hluboko do tkání. Pracují s hlubšími rovinami těla: stimulují krevní a lymfatický oběh, podpoří se tok prány v kanálech nádí a aktivují se marma body. Abhyanga může být zklidňující, ale také i povzbuzující. Podporuje spánek, celkovou regeneraci, detoxikuje, omlazuje a vyživuje pokožku.
Hasta abhyanga – ajurvédská masáž rukou
Tato masáž aktivuje marma body na rukou. Ruce jsou vedle chodidel nejcitlivější částí našeho těla. Masáž začíná jemným omytím rukou, teplou vodou s příměsí bylin a éterického oleje, čímž se navodí vnitřní zklidnění a rovnováha. Po přírodním peelingu s výtažky zrníček granátového jablka se pokračuje masáží teplým sezamovým olejem. Při masáži se uvolňují toxické látky, aktivují marma body, uvolňuje se napětí. Nakonec se ruce ošetří maskou a teplým zábalem. Pravidelnou masáží rukou se zmírňují artritické a revmatické bolesti, bolestivé klouby a poranění zápěstí (karpální tunel).
Pada abhyanga- ajurvédská masáž chodidel a nohou
Masáž chodidel v Indii se běžně praktikuje jako každodenní rituál, zejména před nočním odpočinkem. Jedno indické přísloví tuto praxi takto shrnuje: „Nemoc se nepřiblíží tomu, kdo si před spánkem masíruje nohy, stejně jako hadi se nepřibližují k orlům.“
Stejně tak jako u péče o ruce, se používají teplé přírodní oleje s příměsí bylin. Při masáži se stimulují marma body a reflexní body chodidel, uvolňují se zakončení orgánových drah a tím se působí na činnost vnitřních orgánů.